واقعیات حوزه‌ها
47 بازدید
موضوع: سایر
مصاحبه کننده : مرکز خبر حوزه
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Mar 31 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

ویژه حوزه علمیه قم برگزیده    شماره خبر: ٨١٢٩١     ٠٩:٥٠ - 1390/01/11    ارسال به دوست     نسخه چاپي


  سرپرست معاونت آمار و بررسی حوزه

  حوزه، پاک‌ترین و نورانی‌ترین فضای کاری را دارد 


  حجت الاسلام والمسلمین حبیب‌الله غفوری، نهاد حوزه را پاک‌ترین و نورانی‌ترین فضا از نظر اخلاقی، معنوی و شئونات کاری دانست. 

 

 

سرپرست معاونت آمار و بررسی حوزه‌های علمیه در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به دستاوردهای این معاونت اظهارداشت: بخش عمده فعالیت‌های معاونت در دید و منظر طلاب و فضلا نیست و کمتر رسانه‌ای می‌شود، ولی به عنوان مجموعه‌ای که بالاترین و دقیق‌ترین اطلاعات را از اخبار جزئی حوزویان دارد، می‌بایست تصریح کنم، نهاد حوزه پاک‌ترین فضای دنیا از نظر اخلاقی، معنوی و شئونات کاری است.

حجت الاسلام والمسلمین غفوری تصریح کرد: با قاطعیت باید گفت؛ حوزه‌های علمیه پاک‌ترین و نورانی‌ترین فضای دنیا است و جایی را به طهارت و پاکی حوزه‌های علمیه نمی‌توان پیدا کرد و این که معاونت به موارد اندک تخلفات حوزویان جدی و حساس است به این دلیل  می باشد که این تخلفات هرچند جزئی و کوچک مانند لکه سیاهی بر پیراهن سفید است که بازتاب منفی زیادی دارد.

* نورانیت حوزه، مرهون نظارت امام زمان‌(عج) است

وی تاکید کرد: نورانیت و پاکی حوزه مرهون نظارت امام زمان‌(عج) بر حوزویان است و حوزه ملک مطلق آن حضرت محسوب می‌شود و ایشان آن را حمایت و هدایت می کنند؛ به طوری که با همه دشمنی و توطئه هایی که علیه حوزه صورت می گیرد، اگر عنایات امام زمان‌(عج) نبود، حتما دچار آسیب های سهمگینی می شد.

حجت الاسلام والمسلمین غفوری با اشاره به برخی فعالیت های این معاونت افزود: یکی از وظایف محول شده به معاونت، نظارت بر طلاب و ورودی و خروجی حوزه‌های علمیه سراسر کشور است؛ بنابراین کسانی که برای طلبگی وارد حوزه می‌شوند و یا طلابی که فارغ التحصیل حوزوی هستند و قصد اشتغال در ادارات مختلف حوزوی و غیر حوزوی را دارند، مورد نظارت و ارزیابی قرار می‌گیرند.

* انجام مراحل مصاحبه و تحقیقات محلی 12 هزار متقاضی ورود به حوزه

معاون آمار و بررسی حوزه‌های علمیه ادامه داد: کسانی که وارد حوزه می‌شوند، سالانه رقمی بالای ده هزار نفر است، همچنین برای سال تحصیلی 90 -89 نیز معاونت آمار و بررسی مراحل مصاحبه و تحقیقات محلی بیش از 12 هزار نفر را انجام داد که از این میان حدود 10 هزار نفر وارد حوزه‌های سراسر کشور شدند.

وی عنوان کرد: گزینش اساتید حوزه‌های علمیه سراسر کشور و نیروهای اجرایی که در مراکز و موسسات مختلف حوزوی مشغول به کار هستند، بر عهده این معاونت است.

* پاسخگویی به استعلامات دستگاه‌های مختلف کشور

حجت الاسلام و المسلمین غفوری ادامه داد: پاسخ گویی به استعلاماتی که دستگاه­های مختلف سراسر کشور از حوزویان شاغل در این دستگاه‌ها دارند که رقم بسیار بالایی است و علیرغم حجم عظیم این استعلامات، معاونت توانسته گام‌های موفقیت آمیزی در پاسخ گویی دقیق و به موقع بردارد و تمامی این استعلامات ثبت و ضبط شده است.

سرپرست معاونت آمار و بررسی حوزه‌های علمیه با اشاره به فعالیت‌های واحد اطلاعات و اخبار این معاونت عنوان کرد: از آنجایی که این معاونت می‌بایست از اخبار، رویدادها و حوادث مراکز و موسسات حوزوی سراسر کشور اطلاعات جامع، دقیق و صحیحی داشته باشد؛ بنابراین واحد اخبار و اطلاعات به روز، شرایط و اطلاعات همه مراکز حوزوی را در اختیار دارد و اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام می‌دهد.

* نظارت بر فضای مجازی حوزویان

حجت الاسلام والمسلمین غفوری با اشاره به نظارت دقیق بر فعالیت‌های مجازی حوزویان، اظهارداشت: نظارت بر مجموعه فضای مجازی که حوزویان در آن فعالیت دارند، یکی از بخش‌های مهم و تازه فعال این معاونت است، آنچه که حوزویان در مدارس علمیه، مراکز و موسسات حوزوی از فضای مجازی استفاده می‌کنند، تحت کنترل و مراقبت محتوایی قرار می‌گیرد.

وی افزود: آسیب شناسی، جریان شناسی و آموزش‌های پیشگیرانه در حوزه، بخش عمده فعالیت‌های این معاونت در سال‌های آتی را به خود اختصاص خواهد داد، در این زمینه معاونت در نظر دارد طلاب و حوزویان را در مقاطع مختلف با آسیب‌های پیش روی آن‌ها آشنا نماید.

* خنثی سازی توطئه‌های دشمن

حجت الاسلام و المسلمین غفوری یادآور شد: با گسترش فعالیت‌های این بخش، می‌توان توطئه‌های دشمنان و افراد فریب خورده را در جهت نفوذ به درون حوزه خنثی کرد و آموزش خانواده حوزویان در این زمینه بسیار اهمیت دارد.